ورق فولاد مبارکه بدون تغییر در بورس دیروز عرضه شد19/2/91

نوشته شده توسط :پارس آسیا | ۱۳٩۱/٢/۱٩


علیرغم اینکه روز یکشنبه شایعه‌هایی در خصوص کاهش قیمت فولاد مبارکه مطرح شده بود کاهش قیمتی اتفاق نیفتاد و معامله انواع ورق با قیمت‌های قبلی انجام شد.
اگرچه روند قیمت ورق در بازارهای منطقه به خصوص ترکیه در هفته‌های اخیر نزولی بوده اما تجار بازار معتقدند با توجه به نرخ جهانی ورق اگر این کالا با ارز دولتی هم وارد شود، قیمت آن در همین حدودی که امروز در بازار معامله می‌شود، برای وارد‌کننده‌ها تمام خواهد شد.

از این رو به عقیده این گروه از معامله‌گران بازار ورق، کاهش قیمت ورق در معاملات دیروز بورس اگر اتفاق می‌افتاد، لزومی نداشت و تنها فشار روی عرضه‌کننده بود و التهاب بازار را زیادتر می‌کرد. در عین حال برخی نیز به نرخ قراضه که در آخرین معاملات بورس 600 تومان تعیین شده اشاره کرده و معتقدند با توجه به نرخ قراضه و قیمت بازار آزاد ورق که در حدود 1015 تا 1020 تومان است، نباید انتظار کاهش قیمت را داشته باشیم؛ چرا که قیمت ورق در حال حاضر پایین است.

البته برخی نیز معتقدند با توجه به شرایط فعلی بازار و تقاضا، قیمت ورق نیز باید همانند شمش و تیرآهن تعدیل می‌شد که علت این خواسته خود را عدم کشش بازار عنوان می‌کنند. البته به نظر می‌رسد با توجه به نوع مصرف ورق در مقایسه با مقاطع، تقاضا محدود نشده و خریداران ورق که واحدهای صنعتی هستند همچنان در بازار حضور دارند و تنها به دلیل کم شدن حاشیه سود معامله در بازار ورق، تجار کمتری در بازار فعالیت می‌کنند که عدم حضور آنها تقاضا را تا حدودی تعدیل کرده است. به همین دلیل برخی معتقدند تلاش برای کاهش قیمت و مطرح شدن این شایعه، از سوی معامله‌گرانی صورت گرفته که نیاز به فاصله قیمتی بین بورس و بازار و بالا بردن حاشیه سود داشتند.

البته گفته می‌شود یکی از دلایل کم بودن میزان تقاضای ورق در بازار برای برخی سایزها این است که بعضی از خریداران ورق مبارکه به دلیل اینکه نیازی به ورق ارائه شده در سایز مورد نظر ندارند، به فروش این کالا‌ها در بازار اقدام کرده و تا حدودی تقاضا را از بازار جمع می‌کنند. به خصوص این موضوع زمانی جذابیت بیشتری پیدا می‌کند که خرید این کالا به صورت اعتباری بوده و فروش آن در بازار به صورت نقدی است. در مجموع دیروز در بورس کالا ورق سرد با نرخ 10719 ریال 3 هزار و 300 تن معامله شد.

ورق گرم B نیز با نرخ 9167 ریال، 2090 تن فروخته شد. ورق گرم C نیز با نرخ 9476 ریال 1320 تن معامله شد. قلع اندود با نرخ 12526 ریال، 650 تن فروخته شد.
ورق گالوانیزه 13503 ریال 300 تن فروش رفت. ورق سرد، گالوانیزه و قلع‌اندود برای 18 مرداد ماه و ورق‌های گرم هم برای تحویل در 31 تیرماه عرضه شده بودند.

نظرات ()

برچسب‌ها: